Zbytočne vysoký istič sa môže domácnosti vypomstiť. ÚRSO vydal pre distribučné spoločnosti nové cenové rozhodnutia.
Zatiaľ čo cena komodity, silovej elektriny, domácnostiam ani v roku 2025 nestúpne vďaka pokračovaniu dohody medzi štátom a Slovenskými elektrárňami, časť domácností si možno za elektrinu predsa len priplatí. Kvôli ističom.
Dôvodom sú nové cenové rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktoré hovoria o cenách účtovaných distribučnými spoločnosťami. V skladbe koncovej ceny elektriny ide o podstatnú položku, keďže samotná komodita tvorí iba menšiu časť finálnej ceny.

Dotknuté domácnosti však majú čas na prípravu. Zmeny, ktoré vyplývajú z cenových rozhodnutí ÚRSO, sa premietnu do praxe až od 1. júla 2025. Domácnostiam sa dovtedy oplatí preveriť, či majú adekvátny istič.
VSD iba s malými zmenami
Zatiaľ čo najzásadnejšia zmena - ako rozoberáme nižšie - čaká domácnosti spadajúce pod SSD, úprava cien za distribúciu sa týka aj západného a východného Slovenska.
V prípade VSD podľa cenového rozhodnutia ÚRSO najvýraznejšie stúpne tarifa za distribúciu elektriny vrátane prenosu v sadzbách D3 až D6. Do veľkej miery však pôjde o „preskupenie,“ kde na jednej strane klesne tarifa za straty a zároveň stúpne variabilná zložka tarify za distribúciu.

„Ceny za distribúciu elektriny, vrátane prenosu elektriny a strát pri distribúcii elektriny, v roku 2024, ktoré platia zákazníci, sú na úrovni roku 2022,“ objasňuje hovorkyňa VSD Andrea Forbergerová.
Zmeny v jednotlivých zložkách variabilnej časti ceny na rok 2025, ktoré budú platiť odberatelia, podľa nej vychádzajú hlavne zo zmien v nákladoch na distribúciu elektriny a prenos elektriny. Zaúradovala však aj zmena objemu strát v distribučnej sústave a zmena ceny elektriny na krytie strát.
Ako sumarizuje tabuľka, variabilná časť ceny (platba závislá od spotreby) za distribúciu elektriny (vrátane prenosu elektriny a strát pri distribúcii elektriny), bude oproti roku 2024 mierne nižšia. Pevný mesačný poplatok odvíjajúci sa od ističa zostáva bez zmeny.
ZSD zvýši platbu za istič
Podobne celkový obrázok vyzerá aj v prípade ZSD, kde na jednej strane v sadzbe D3 zhruba o desatinu klesne tarifa za straty a zároveň o deväť percent stúpne variabilná zložka distribučnej tarify. Výsledný efekt tak aj v tomto prípade približne nulový.
Situácia pre domácnosti na západnom Slovensku sa však zmení v druhom polroku 2025. Cenové rozhodnutie ÚRSO totiž v období od 1. júla hovorí o novom nastavení platby za istič pri súčasnom znížení platby, ktorá sa odvíja od spotreby.


Hovorkyňa ZSD Michaela Dobošová vysvetľuje, že zmena má okrem iného motivovať domácnosti, aby sa zamysleli nad výškou ističa. „Prechod na kapacitné platby po 1.júli 2025 reflektuje nákladovú štruktúru prevádzkovateľov distribučných sústav ako aj cenotvorbu, ktorá motivuje zákazníkov k optimálnemu využívaniu kapacity,“ hovorí M. Dobošová.
„Cenotvorba zvyšuje pevnú platbu za mesiac a naopak znižuje variabilnú platbu za spotrebu s tým, že priemerný zákazník zaplatí mierne menej v roku 2025 oproti roku 2024 za distribúciu elektriny (vrátane prenosu elektriny a strát pri distribúcii elektriny),“ objasňuje hovorkyňa ZSD.
Avšak kým v priemere celkové ceny účtované domácnostiam klesnú, nemusí to platiť pre všetkých. Domácnosti s vysokými ističmi si priplatia. ZSD chce preto na týchto odberateľov zamerať komunikačné aktivity.
„Spoločnosť Západoslovenská distribučná bude komunikovať tieto zmeny na zákazníkov, vrátane možnosti optimalizovať si výšku kapacity (ističa) podľa potrieb zákazníka v priebehu prvého polroka 2025,“ doplnila M. Dobošová.
SSD upravuje tarifnú štruktúru
Markantné zmeny podobne ako v prípade podnikateľov čakajú aj mnohé domácnosti na strednom Slovensku. Pripraviť sa musia na to, že podobne ako domácnosti na západe a východe prejdú na tzv. platbu za istič. Systém, ktorý je na západe a východe už etablovaný, sa v tomto segmente na území spadajúcom pod SSD zatiaľ neuplatňoval.
Zmena sa od 1. júla 2025 dotkne štyroch kategórií domácností na strednom Slovensku:
D5 - domácnosť s priamovýhrevným vykurovaním s nízkou tarifou 20 hodín denne
D6 - domácnosti s tepelným čerpadlom s nízkou tarifou 22 hodín denne
D7 - nízka tarifa cez víkend (pre chaty, kde je menej ako 700 odberných miest a ich počet každoročne klesá)
D8 - priamovýhrevné vykurovanie s nízkou tarifou 8 hodín denne.
Podľa údajov SSD je v týchto sadzbách necelých 10 % odberných miest na strednom Slovensku. Odberateľov z radov domácností pritom distribučná spoločnosť eviduje okolo 710-tisíc, čo znamená, že téma sa týka rádovo desiatok tisíc domácností.
„Aj tu platí, že SSD sa musí postupne priblížiť tarifnej štruktúre ZSD a VSD, ktoré už pri sadzbách D3 resp. D4 a vyššie aplikujú platbu za istič. Z toho dôvodu SSD tiež pristúpi k zavedeniu platby za istič od 1.7.2025 pre odberateľov v týchto sadzbách,“ hovorí špecialista externej komunikácie SSD Miroslav Gejdoš.
Nové cenové rozhodnutie ÚRSO sa tak v praxi prejaví tým, že kým do 30. júna 2025 budú odberatelia platiť za odberné miesto rovnakú mesačnú platbu bez ohľadu na istič, od 1. júla 2025 už prejdú na platbu podľa výšky hlavného ističa. „V takýchto sadzbách je to v ZSD a VSD zavedené už niekoľko rokov,“ hovorí M. Gejdoš.
Platba za istič má domácnosti motivovať k správnemu nastaveniu. V prípade, ak majú neadekvátne vysoký istič, v distribučnej sústave tým blokujú kapacitu. Vo výsledku má potom distribútor obmedzenejšie možnosti pri pripájaní nových odberateľov elektriny.
„Cieľom tejto úpravy je, aby sa uvoľnila kapacita v distribučnej sústave, čo je aj požiadavka ÚRSO. Z našich údajov je zrejmé, že aj domácnosti majú často neprimerane vysoký istič, ktorý si nastavili v minulosti, pričom v súčasnosti je jeho výška zbytočná,“ vysvetľuje predstaviteľ SSD. „Avšak, aby mali ľudia dostatok času na prípravu a prehodnotenie výšky svojho ističa, bude spoločnosť SSD vyzývať domácnosti v týchto sadzbách v priebehu prvého polroka, aby zvážili, či skutočne potrebujú hlavný istič pred elektromerom v takejto výške.
V prípade, ak sa domácnosť rozhodne znížiť hodnotu ističa, SSD avizuje, že im nebude účtovať poplatky za plombovanie a nebude trvať ani na vyložení meradla na verejne prístupné miesto. „Takto môžu odberatelia znížiť výšku svojho hlavného ističa bez poplatkov zo strany SSD a zároveň uvoľnia kapacitu v distribučnej sústave,“ uzatvára M. Gejdoš.
Comments