top of page
Search
  • Writer's picturePatrik

Umiestnenie fotovoltických panelov na dome

Updated: Feb 6, 2022

Inštalácia panelov na správne miesto má totiž zásadný vplyv na výkon fotovoltického systému.
Umiestnenie a orientácia fotovoltickej elektrárne

Fotovoltické panely môžete inštalovať na strechu alebo plášť nehnuteľnosti, prípadne ak je to technicky možné a vhodné, môžu byť panely inštalované aj na samostatnej garáži, hospodárskej budove alebo trebárs aj v záhrade. Nezáleží pritom, či bývate na juhu, Orave alebo na Kysuciach, solárnu elektráreň je vhodné inštalovať na rodinné domy prakticky na celom území Slovenska. Rozdiel medzi severnými a južnými regiónmi v dopadajúcom množstve slnečnej energie je približne len 10 až 15 %.

Ideálne umiestnenie fotovoltickej elektrárne je na najslnečnejšej južnej strane. V praxi sa pri inštaláciách ale bežne stretávame s tým, že strecha rodinného domu nie je orientovaná priamo na juh. Panely je však vhodné umiestniť aj na juhozápadnú či juhovýchodnú stranu. Určite neodporúčam inštalovať fotovoltický systém na šikmú strechu s orientáciou výlučne smerom na sever.

Aký typ strechy je vhodný pre fotovoltiku?

Čo sa týka strechy, fotovolitka sa dá inštalovať na rovnú aj šikmú strechu a takisto na akýkoľvek typ strešnej krytiny (pálená alebo betónová škridla, plechová krytina, ...). Podstatné je, aby strecha nebola tienená napríklad vedľajšou budovou, korunou stromu alebo komínom. Zatienenie časti alebo celého fotovoltického systému znižuje jeho výkon.

Sklon fotovoltických panelov

Ako sme si už povedali, fotovoltická elektráreň dosahuje 100 %-ný výkon pri orientácii panelov na južnú stranu, pričom ideálny sklon panelov bude posúdený podľa konkrétneho azimutu a priestorových možností vašej strechy. V prípade šikmých striech priznávame prirodzený sklon strechy, čo je obvykle ideálnych 30° až 40°. V prípade rovnej strechy je veľmi dôležité dodržať dostatočný rozostup medzi radami panelov, aby si navzájom netienili. Aj od toho sa bude odvíjať výsledný sklon. Ako vyplýva z obrázku nižšie, menší alebo naopak väčší sklon panelov výrazne neuberá na výkone solárneho systému.


Zdroj: https://www.zse.sk/blog-clanok-umiestnenie-fotovoltickych-panelov-na-dome

204 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page