top of page
Search
  • Writer's picturePatrik

Minulý rok Slováci trhali rekordy. Aký je ich záujem o fotovoltiku teraz? Čísla prekvapia

Zdá sa, že početnosť inštalácií solárnych panelov podlieha sezónnosti. Ďalší vývoj bude ovplyvnený hneď niekoľkými faktormi.


Článok pripravil technologický magazín Živé.sk.


Minulý rok bol pre strešnú fotovoltiku na Slovensku veľmi úspešný. Pokiaľ ide len o domácnosti, ktoré si inštalujú malé zdroje (s výkonom do 10,8 kW), boli čísla v porovnaní s rokom 2022 násobne vyššie, oproti roku 2021 dokonca možno hovoriť o 1000-násobnom náraste. Živé.sk sa preto zaujímalo, ako sa zatiaľ vyvíja trend v prvom kvartáli 2024. Zistenia sú pomerne prekvapivé.


Naša redakcia kontaktovala všetky tri distribučné spoločnosti pôsobiace na území krajiny. Všetky uviedli, že v porovnaní s minulým rokom za prvé tri mesiace evidujú pokles záujmu o pripojenie nových zdrojov.


Napríklad Stredoslovenská distribučná spoločnosť však v prvom kvartáli prekvapivo zaznamenala nárast v určitom segmente. „Pri lokálnych zdrojoch došlo v prvom kvartáli 2024 medziročne k nárastu počtu pripojení,“ uviedol hovorca Stredoslovenskej distribučnej spoločnosti (SSD) Miroslav Gejdoš. Ide o fotovoltiku podnikov, ktoré elektrinu využívajú len pre svoju spotrebu a nie je predmetom ich obchodnej činnosti.


Pri malých zdrojoch u domácností však došlo k poklesu celoplošne, teda aj na strednom Slovensku. Podobné je to na západe i východe. „Záujem v prvom štvrťroku 2024 bol nižší oproti prvému štvrťroku 2023 približne o jednu tretinu,“ uviedla za Západoslovenskú distribučnú spoločnosť (ZSD) Michaela Dobošová.


Čo to vlastne znamená

Napriek tomu, že ide o citeľný pokles, stále sú čísla v porovnaní s minulým obdobím vysoké. Napríklad ZSD priblížila, že v uplynulom štvrťroku pripojila 1 376 malých zdrojov. Pre porovnanie, je to viac ako za celý rok 2021. Vtedy na západe pripojili 1 044 nových bodov.

Tretinový prepad spomína aj Východoslovenská distribučná spoločnosť (VSD), ktorá v prvom kvartáli tohto roka pripojila 293 nových malých zdrojov. Za celý rok 2021 si pritom pripísala len 276 pripojení
Navyše treba zdôrazniť, že priame medziročné porovnanie s prvým kvartálom 2023 je trochu skresľujúce. „V prvom štvrťroku 2023 dobiehal boom v podávaní žiadostí o pripojenie malých alebo lokálnych zdrojov, ktorý sa rozbehol v polovici roku 2022. Následne (od Q2 2023) záujem o montáž fotovoltiky poklesol o tretinu a na takejto úrovni sa drží dodnes,“ vysvetľuje Dobošová.


Viac info na nasledujúcom linku:


27 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page