top of page
Search
  • Writer's picturePatrik

Koľko solárnych panelov potrebujem na svoj dom?

Updated: Feb 6, 2022

Krátka odpoveď je, že to závisí od vášho domu.

V hre je veľa faktorov ako napr:

1. Koľko elektriny spotrebúvate?

2. Koľko % energie chcete pokryť pomocou fotovoltickej elektrárne?

3. Koľko panelov sa zmestí na strechu?

1. Koľko elektriny spotrebúvate?

Priemerný rodinný dom na Slovensku spotrebuje približne 2 500 kWh (kilowatthodín) elektriny za rok. Vaša domácnosť môže samozrejme spotrebovať viac alebo menej energie v závislosti od toho, aký veľký je váš dom, aké máte spotrebiče a nakoľko ste energeticky efektívny. Aká je vaša spotreba, môžete jednoducho zistiť zo svojich účtov za za elektrinu. Odporúča sa vziať priemer za posledných 12 mesiacov, pretože existuje rozdiel medzi letnou a zimnou spotrebou. Povedzme, že vaša domácnosť spotrebuje v priemere 5 000 kWh za rok. V tomto prípade odporúčame aspoň 5kWp – ový solárny systém.


2. Koľko % energie chcete pokryť pomocou fotovoltickej elektrárne?

Zvyčajne je odpoveď pre väčšinu spotrebiteľov čo najbližšie k 100 %. Avšak pre niektorých spotrebiteľov, ktorý momentálne nemajú finančné prostriedky na celkové pokrytie môže byť vhodné nainštalovať i menší solárny systém.

Koľko panelov sa zmestí na strechu?

V závislosti od značky a modelu môžu byť rezidenčné solárne panely hodnotené kdekoľvek priemerne od 250 W do 400 W. Predpokladajme, že váš inštalačný technik používa panely s výkonom 300 W. Na inštaláciu solárneho systému s výkonom 6 kW by ste teda potrebovali 20 panelov (= 20 panelov x 300 W na panel). Ak inštalatér používa panel s vyšším príkonom, budete potrebovať menej panelov a naopak. Posledným krokom je uistiť sa, že môžete na strechu namontovať požadované panely. V situáciách, kde je priestor na streche obmedzený, môže byť výhodné použiť panely s vyšším hodnotením, aj keď sú drahšie.Potrebuješ poradiť?

Napíš nám alebo zavolaj! Na všetky Vaše otázky týkajúce sa fotovoltaických elektrární Vám radi odpovieme! E–mail: patrikmauric@gmail.com Telefón: 0908 58 32 85Recent Posts

See All

Comments


bottom of page