top of page
Search
  • Writer's picturePatrik

Keď sa fotovoltické panely oplatia aj dôchodcom

Updated: Feb 6, 2022

O obnoviteľných zdrojoch energie ešte stále kolujú v spoločnosti fámy, ktoré spôsobujú ich odmietanie. Jedna z nich je, že návratnosť je pridlhá a ekonomicky sa nevyplatia. Ako ukazuje príbeh dôchodcov z Hlohovca, ktorí si na strechu dali namontovať fotovoltické panely, realita môže byť iná aj na Slovensku.Malý bungalov uprostred veľkej záhrady si manželia Titteloví z Hlohovca postavili na dôchodok. Rozmýšľali racionálne – stačí im obývačka, spálňa a hosťovská izba, keď príde návšteva. Jediná vec, ktorá do tohto účelného rozmýšľania na prvý pohľad nepasuje, sú fotovoltické panely na streche.


Vladimír Tittel vzápätí vyťahuje smartfón, zapína aplikáciu a ukazuje, koľko elektriny panely vyrábajú v aktuálnom čase, ale aj grafy s mesačným prehľadom ich činnosti. Spokojne prikyvuje. Energia zo slnka im znižuje mesačné účty za elektrinu.

„Viac ako tridsať rokov som pracoval v energetike, preto mám k výrobe elektrickej energie pozitívny vzťah,“ začína rozprávať svoje skúsenosti s obnoviteľnými zdrojmi energie Vladimír.


Dom máme na použitie fotovoltiky vhodne umiestnený a orientovaný, plus mi vyhovovala ponuka od ZSE – do 40 percent nákladov na spotrebu elektrickej energie, čo je zhruba sedem tisíc kilowatthodín, mi pokryje fotovoltika. K tomu dodávka na kľúč, služba virtuálna batéria a využitie štátnej dotácie,“ vyratúva dôvody, pre ktoré sa rozhodli s manželkou dať si na strechu panely.

Využili štátnu dotáciu z programu Zelená domácnostiam, ktorá umožňuje na fotovoltické panely získať príspevok 1500 eur. Zvyšnú sumu, zhruba 4500 eur, doplatili z vlastného. Vyrátali si, že peniaze v banke požiera inflácia a takto sa im bude investícia lepšie zhodnocovať v podobe nižších mesačných účtov za elektrinu.

Sklamaný som, len keď je dlho zamračené, najmä v zime. V decembri a januári je výroba energie malá. Ale celkový benefit je zníženie výdavkov za spotrebovanú elektrinu o približne 40 percent.

Prečo sa vlastne rozhodli pre fotovoltické panely (vyrábajú zo slnka elektrinu) a nie solárne kolektory (tie slnečným žiarením zohrievajú médium vo vykurovacom systéme alebo ohrievači vody)?„Pretože všetka spotreba energie v našej domácnosti je krytá elektrinou. Nemáme zavedený plyn, vykurovanie domu je elektrické, odporovými drôtmi v podlahe. Aj príprava teplej vody je riešená elektrickým bojlerom. Mesačná spotreba elektriny len na ohrev vody je asi 60 kWh, takže desať mesiacov v roku nám všetku teplú vodu zohreje slnko“, vysvetľuje Vladimír. „V lete mám okrem toho zadarmo prevádzku klimatizácie,“ dodáva s úsmevom.

Väčšinu ľudí od investície do fotovoltických panelov odrádza dlhá návratnosť, a to aj pri využití štátnej podpory. Aké finančné benefity v zavedení fotovoltiky videli dôchodcovia z Hlohovca?„Musím povedať, že podpora obnoviteľných zdrojov energie nie je len o ekonomických prínosoch. Je to aj o životnom štýle. Hoci je odhad návratnosti desať až pätnásť rokov, životnosť panelov sa odhaduje na viac ako 20 rokov pri poklese výroby o 20 percent,“ hovorí Vladimír.


Zdroj: https://www.asb.sk/zelena-obnova/dotacie-novinky/ked-sa-fotovolticke-panely-oplatia-aj-dochodcom

Comments


bottom of page