top of page
Search
  • Writer's picturePatrik

Financovanie fotovoltiky pre domácnosti

Počiatočné náklady na realizáciu fotovoltiky klesli v priebehu predchádzajúcich rokov o desiatky percent a teda návratnosť tejto investície sa urýchli, nakoľko ceny energií neklesajú.


Stále sa však jedná o vysoké čiastky, čo predstavuje bariéru pre mnoho ľudí zvažujúcich fotovoltiku. Dotácie od Zelená domácnostiam túto bariéru znižujú, avšak dotácie sa vyplácajú spätne, teda niekoľko mesiacov po realizácii fotovoltickej elekrárne.Dobrá správa je, že existuje riešenie, ako si fotovoltiku zadovážiť pomocou úveru, bez výrazného nárastu mesačných nákladov. To hlavne vďaka tomu, že fotovoltika znižuje náklady na elektrickú energiu až o 70%.


Pozrime si to na príklade:


Domácnosť má 10.000 kWh ročnú spotrebu elektrickej energie. Toto množstvo energie si vie vyrobiť s fotovoltickou elektrárňou o výkone 10kW/9kWp (18ks panelov), ktorej cena môže byť 8350 EUR s dph. 

Pri aktuálnych cenách, táto domácnosť platí približne 135EUR mesačne za elektrickú energiu. Akonáhle bude mať fotovoltiku, platby za energie si vie znížiť na cca 40EUR. Domácnosti zostane 95EUR na platenie splátok za fotovoltiku. 


Bez dotácie od Zelenádomácnostiam je návratnosť 6 rokov. S dotáciou (v tomto prípade má nárok na 3500EUR a teda cena fotovoltickej elektrárne je 4850EUR) sa návratnosť skráti na 3,5 roka. 


Väčšina veľkých bánk pôsobiacich na Slovensku ponúkajú úvery pre zelené projekty s úrokom od 5,9%.


Na našej stránke (https://www.solauric.sk/financovanie) si môžete vypočítať Vašu situáciu pri zadaní ročnej spotreby energie a voľných prostriedkov použiteľných na realizáciu fotovoltiky. Tabuľka Vám následne vypočíta orientačné čísla financovania, veľkosti malého zdroja, nákladov.


V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať.

170 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page